A komplett fékcsere folyamata: mire kell feltétlenül figyelni?

A járművek karbantartása, működtetése során számtalan berendezésre kell kiemelten odafigyelni. Ezek közé tartozik a fék is, amit minden nap használunk minden egyes utazás során. Ha a fékek közelednek az élettartamuk vége felé, azt több jelből is észrevehetjük, ha más nem, a műszerfalon megjelenő jelzésből, ami után jöhet is a komplett fékcsere.

A komplett fékcsere fontossága

Az autó élete során számtalan műveletet kell majd bizonyos időközönként elvégezni. Ezek közé tartozik a fényszóró beállítása, de a fékcseréről sem szabad megfeledkezni. Ha a fék kezdi megadni magát, elhasználódik, azt garantáltan észre fogjuk venni. Egyértelmű jel lehet például az, ha fékezés közben fékcsikorgást vagy más szokatlan zajt hallunk. Ha a féktáv kezd megnövekedni, egyre kevésbé fog a pedál, vagy a szokásosnál sokkal erősebben kell beletaposni, hogy ugyanazt a hatást elérjük, akkor jobb, ha tudjuk, hogy nem szabad halogatni és figyelmen kívül hagyni a jeleket. Minél hamarabb meg kell vizsgálni a problémás alkatrészt, berendezést, mivel nagyon fontos a biztonságos közlekedés a mindennapokban.

 

A fékbetétekre, féktárcsákra kiemelten oda kell figyelni. A betétek cseréje sokkal gyakrabban szükséges, mint a tartósabb tárcsák esetében. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a féktárcsákat nem lehet a fékbetétek egyidejű cseréje nélkül kicserélni. A művelet elvégzése után pedig az első 100 kilométer megtétele során kerülni kell a hirtelen fékezéseket. A betéteket általában akkor kell cserélni, ha a vastagságuk már nem éri el a minimális értéket. Ezt a paramétert a gyártók a katalógusaikban pontosan meghatározzák. A fékbetétekben lévő speciális lemezek is csak akkor kezdenek zajt csapni, ha már a betétek teljesen elkoptak. 

 

A mai modern járművek többsége már elektromos érzékelőkkel is fel van szerelve, hogy azonnal jelezni tudják, ha elérkezett a csere időpontja. Ennek ellenére érdemes ellenőrizni a betétek állapotát, pláne, ha már a korábban felsorolt jelek közül bármelyiket is tapasztaljuk. A féktárcsák se maradjanak ki, mert ha túl vékonyak, akkor gyorsabban melegednek fel, ami a fékezési teljesítményt is nagymértékben rontja.

Hogyan kezdjünk bele?

Érdemes a témáról olvasni, mivel az autó megfelelő karbantartása létfontosságú a biztonságos közlekedés érdekében. Ha komplett fékcsere szükséges, akkor semmiképpen sem szabad spórolni a tárcsákon. Mindenképpen olyat válasszunk, ami már jól bevált, megfelelő minőségű és effektíven fogják kiegészíteni a teljes fékrendszert.

 

Gyakori kérdés az is, hogy a fékbetétek, féktárcsák cseréjét kinek kell elvégeznie. A műveletet mi magunk is megejthetjük, ha rendelkezünk az összes szükséges alkatrésszel, eszközzel, valamint pontosan tudjuk, hogy mégis mire készülünk. A munkálatok megkezdése előtt nézzük meg, hogy megvan-e minden szerszám. Feltétlenül szükség lesz kulcskészletre, amelybe tartozik az akkumulátoros kerékkulcs és a nyomatékkulcs, valamint fémreszelőre, szerelőszalagra, amplitúdókulcsra, fémunkahenger visszanyomó eszközre, fékmosó és fékrendszer kenőanyagra, fecskendőre is.

 

Pár óra alatt végezhetünk

Ha megvan az összes szükséges útmutató, akkor a fékbetétek és tárcsák cseréje nem tarthat tovább két-három óránál. Ha viszont nem vagyunk elég biztosak abban, hogy mégis mire készülünk, akkor jobb, ha segítséget kérünk. Vedd fel velünk a kapcsolatot, és minden kérdésre választ adunk.

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel