A fényszóró beállítása egyszerűen, otthon is megoldható

A fényszóró beállítása nem egy bonyolult feladat, de ez még nem jelenti azt, hogy nem kell odafigyelni az egyes lépésekre. Általában akkor kell elvégezni ezt a műveletet, ha az egyik izzó kiégett és azonnal cserélni kell. Nem szükséges szerelőhöz menni, mivel akár otthon is megoldhatjuk az egészet.
 

A fényszóró beállításának egyes lépései

A fényszóró beállítása egy sokkal gyakoribb tevékenység, mint például a fékolaj cseréje. Több olyan helyzet is adódhat, amikor új készletet kell beszerelni. Azonban még mielőtt nekilátunk a műveletnek, érdemes átnézni, hogy pontosan mire is lesz szükségünk. Az első maga az új izzókészlet, amelynek a kiválasztása során arra kell odafigyelni, hogy hasonló teljesítményű legyen, mint az eddigi. Ezzel elkerülhetjük az aszimmetrikus fényt, de ha biztosra akarunk menni, akkor az izzók páros cseréjét is érdemes mérlegelni.

A fényszóró helyes beállítása kiemelten fontos része a biztonságos autózásnak

 Szükség lesz még jelölőfestékre, tollra vagy szalagra, attól függően, hogy milyen felületen jelöljük majd a fény irányát. Egy csavarhúzó sem árt, amivel a lámpa és a fényszórás pozíciójának szögét fogjuk állítgatni.

Végül kell még egy mérőszalag, sötét ruhadarab/törölköző, és egy segítő sem árt, aki beül az autóba, mivel utas nélkül a fényszóró iránya eltérhet a valós használattól. Ha mindez megvan, akkor már kezdhetjük is a fényszóró beállításának folyamatát. Első lépésként ellenőrizni kell, hogy a keréknyomás megfelelő-e a gumikban. Az autóban ne legyenek felesleges dolgok, a csomagtartóból is vegyünk ki mindent, ami alapesetben nem odavaló. A fényszóró beállítását érdemes akkor elvégezni, amikor az üzemanyagtartály csak félig van feltöltve, mivel ilyenkor áll a legközelebb az átlagoshoz a gépjármű súlya.

Látni és látszani!

 Egy sötét faltól legalább 3-5 méteres távolságra kell állni az autóval, ami akár lehet egy kültéri fal vagy a garázs is. A jármű sima felületen álljon, mindenképpen kerüljük el a göröngyös, lágy vagy homokos talajt. A kocsit rátartással ugráltassuk néhányszor, hogy a felfüggesztés beálljon alaphelyzetbe. Az előkészületnek még a részét képezi, hogy megmérjük, a fényszóró lámpák ugyanakkora távolságra vannak-e a talajszinttől. Ha nem, akkor egyenetlen felületen vagyunk, vagy a felfüggesztés van hibásan beállítva.

 

Kezdődhet a fényszóró beállítása

Minden karbantartás előtt érdemes útmutatókat olvasni, hogy minden a legnagyobb rendben történjen a cserék, javítások során. Ha az eddig felsorolt lépésekkel kész vagyunk, akkor hátratolathatunk 8 métert. A használati utasításban kell megnézni, hogy mik a pontos javaslatok a művelet elvégzésére. A fényszóró-beállítás az egyes modellek esetében eltérő lehet. Ha megvan az útmutató, akkor nyissuk fel a motorháztetőt, meg kell keresni a karosszéria elején a lámpák felett található függőleges és vízszintes állítócsavarokat. Takarjuk le az egyik lámpát, majd egyenként állítsuk be az adott felülethez mindkét fényszórót. Magyarországon a jobb oldali szórónak kell erősebbnek lennie az aszimmetrikus világítás alkalmazása miatt. Ha készen vagyunk, akkor egy könnyed tesztvezetésen mindenképpen nézzük meg a gyakorlatban az új beállításokat. 

 

Szakemberre is bízhatjuk a műveletet

Ha a fényszóró-beállítás nem végezhető el otthon, esetleg nem volt sikeres vagy olyan hibába ütköztünk, amit nem tudunk megoldani, akkor mindenképpen keressünk fel egy szakembert. Kérdés esetén keress minket bizalommal és mi minden segítséget megadunk a művelet elvégzéséhez.

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel