A fékolaj cseréje nagy odafigyelést igényel

A fékrendszer az autó legfontosabb berendezései közé tartozik. Ezért is igényel nagy odafigyelést, valamint rendszeres ellenőrzésre is szükség van. A fékolaj cseréje is egy olyan művelet, ami a fékrendszer karbantartásának a részét képezi, de egyáltalán miért fontos ez a kiegészítő?

 

A fékolaj cseréje: kezdjük az alapoknál

Ahhoz, hogy a fékolaj vagy éppen a fékpofák cseréje érthető legyen, beszélni kell kicsit a fékrendszer működéséről. A feladata egyértelmű: ha lenyomjuk a pedált, akkor lassítania kell az autó haladását, mozgását, végül megállítani azt és rögzíteni álló helyzetben. Egyszerűnek hangzik, de ez egy nagyon komplex folyamat, továbbá maga a rendszer rengeteg elemből áll. 

Ha egy autós éppen úton van, majd hirtelen fékezni kell, akkor elindul egy bonyolult műszaki folyamat: ahogy a pedált lenyomja, nyomás keletkezik a főfékhengeren, amit a fékcsövek fognak továbbítani a munkahengerhez. Ezt a henger erővé alakítja, a fékbetét pedig a féktárcsához szorítja. A súrlódás hőt képez, lassítja, majd megállítja a kerekeket. De mégis hol kerül a képbe maga a fékolaj? Mi a szerepe? Az előbb leírt mechanizmusban, az említett csövekben fékfolyadék található, ami a legfontosabb eleme a hidraulikus rendszereknek.

Ez teszi lehetővé, hogy egyáltalán működni tudjon. Ennek a közegnek köszönhetően tud a csőrendszeren keresztül tovább haladni a nyomás, ami a fékhatást eredményezi. Fontos azonban tudni, hogy a folyadék hatékonysága, mennyisége csökken, romlanak a tulajdonságai, így a fékolaj cseréje idővel szükséges lesz.

Természetesen ez nem egy olyan művelet, amit havonta el kell végezni. Általában kétévente szükséges, de ezt számos faktor befolyásolhatja. Ilyen például a vezetési stílus, maga a fékrendszernek az állapota, valamint az autó típusa is. A csereperiódus idejét a műszaki könyvben található gyári instrukciók határozzák meg, érdemes mindig ezt követni. Ha már azt tapasztaljuk, hogy növekszik a féktáv, vagy úgy érezzük, beeshet a fékpedál, akkor nem szabad halogatni a műveletet, minél hamarabb ejtsük meg a cserét.

 

Hogyan történik a fékolaj cseréje?

Érdemes útmutatókat olvasni az autó egyes rendszereivel kapcsolatban, hogy tudjuk, mikor mi a pontos teendő. A fékolaj cseréje általában négy lépésből megoldható. Az első a régi folyadék eltávolítása. Itt meg kell keresni a főhengert, leszedni a kupakot és leengedni az elhasznált fékolajat. A második lépés maga a csere, azaz feltölteni a rendszert az új folyadékkal. A következő művelet a féltengely leeresztése, légtelenítése. A féknyereg hátulján található légtelenítő szelepet leengedik. A légtelenítés azért fontos, hogy a régi folyadéktól és a légbuborékoktól teljes mértékben megszabaduljunk.

Ezt a folyamatot minden egyes féknyereg esetén meg kell ismételni. Közben pedig szükséges újratölteni a fékfolyadékot, hogy a szint mindig optimális maradjon. Ha ezzel is kész vagyunk, akkor megtörtént a fékolaj cseréje.

 

Házilag vagy szakemberrel?

Gyakori kérdés, hogy mégis ki végezze el a fékfolyadék cseréjét? A megfelelő szaktudással és eszközökkel mi magunk is belekezdhetünk, de ha még nem csináltunk ilyet, akkor ne próbáljunk meg ezen spórolni, mert annak plusz költség és kellemetlen élmény lesz a vége. A legjobb, ha minden esetben szakemberhez fordulunk, aki garantáltan a szakmai elvárásoknak megfelelően fogja elvégezni a műveletet.

Ha kérdésed van, vagy szeretnéd profi szakértőkkel megvizsgáltatni az autót, akkor keress minket bizalommal és mi minden segíteni fogunk.

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel