Mit kell tudni a peremvédős gumi használatáról?

Ma már számtalan kialakítással találkozhatunk, ha úgy döntünk, ideje új gumiszettet vásárolni. Érdemes is alaposan megvizsgálni a kínálatot, hisz már találkozhatunk olyan hatékony megoldásokkal is, mint amilyen a peremvédős gumi. De egyáltalán mit kell tudni erről a gumifajtáról?

Mit jelent az, hogy peremvédős gumi?

Ez egy olyan speciális abroncs, aminek a felnivédő pereme képes arra, hogy megóvja a kerékpánt peremét a mechanikai súrlódásoktól és egyéb sérülésektől. Ha megnézzük például a Continental PremiumContact 6 kialakítását, akkor láthatjuk, hogy védelmet nyújt a törmelékbecsapódás, a járdaszegély okozta súrlódás és egyéb sérülésekkel szemben is. Azonban van hátránya is ennek a változatnak: korlátozza a dísztárcsa használatát.

A peremvédős gumi más néven is megtalálható a webáruházak kínálatában: felnivédő peremes abroncs. Ezek olyan speciális abroncsok, amelyek sokkal hosszabb élettartamot biztosítanak a felni számára. A fokozott védelemnek köszönhetően pedig még a kerékpánt amortizációja is csökken. Leginkább alufelnik esetén szokás peremvédős gumit használni. Ennek a kialakításnak több előnye is van.

Csökkenti a felnit érő külső hatások negatív következményeit. Leginkább téli gumiknál elterjedtebb ennek a technológiának a használata, mivel akkor sokkal nagyobb terhelés éri az autó kerekeit. Esztétikai okok miatt (is) népszerű az alufelni, aminek a tökéletes állapotát érdemes minél tovább megőrizni. Ebben jelentenek nagy segítséget a peremvédős gumik, sőt, a szakemberek kifejezetten ajánlják is a használatukat ezekhez a felnikhez.

A felnivédő peremes abroncsok külön jelöléssel vannak ellátva az oldalfalon. Rosszabb minőségű útfelületeken is bátrabban lehet vezetni a segítségével, mivel a felni kevésbé vagy egyáltalán nem fog karcolódni.

 

Kinek ajánlott ezt a gumit választani?

Az abroncsok és felnik egyáltalán nem tartoznak az olcsóbb alkatrészek kategóriájába. Ezért is az az általános ajánlás, hogy lehetőleg minél több helyzetben használjunk peremvédős gumit. Kifejezetten akkor, ha alumínium felnik vannak az autón, mivel ezeknél még nagyobb szerepet játszik az esztétika. Érdemes tanácsokat és tippeket olvasni a témában, hogy minden helyzetre fel tudjunk készülni.

Vásárlásnál érdemes fokozottan odafigyelni és keresni a megfelelő jelöléseket. Gyártónként változhat az, hogy hogyan jelölik a peremvédős nyári gumit. Egy abroncs megnevezése és annak értelmezése alapból nehéz feladat. Megtalálható benne a márka neve, a gumiméret, profilarány, gumiabroncs szerkezet, keréktárcsa-átmérő, DOT-szám, valamint a sebesség- és terhelési index is. 

A leggyakrabban használt jelölések, amikkel találkozhatunk: FP – szegélyvédő, FR – peremvédő gyűrű, MFS – maximális peremvédő és az RFP – szegélycsík védő.

 

Mindig a lehető legjobb abroncsot használjuk

Függetlenül attól, hogy peremvédős gumi vagy más kerül az autóra, annak állapotára mindig fokozottan figyeljünk oda. Ne csak a szezon kezdetén nézzük meg az abroncs felületét, minőségét, hanem rendszeresen ellenőrizzük azt. A gumi felel az autó vezethezőségéért, a stabilitásért, a féktávért, a sebességért és még az üzemanyag-fogyasztásra is hatással van (benzin, dízel és elektromos meghajtásra egyaránt).

 A vásárlás során mindenképpen kérjük ki szakember segítségét, valamint nem árt ellenőriztetni is a meglévő szetteket a csere alkalmával. Ha kérdésed van vagy nem tudod, melyik új gumit válaszd, keress minket bizalommal, és mi segítünk eligazodni az abroncsok világában.

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel