Mit jelentenek a gumiabroncs oldalfalán található jelölések?

 

A jelölések fontos szerepet játszanak az új autógumi vásárlása során. Ennek ellenére sokan elsősorban az árra vagy a márkára koncentrálnak, pedig az oldalfalon lévő paraméterek kulcsszerepet játszanak az abroncs használhatóságában, teljesítményében. A karakterek, számok, szimbólumok sok értékes információt hordoznak magukban.

 

Hogyan olvashatóak le a jelölések helyesen?

 

Minden autótulajdonosnak érdemes tisztában lenni azzal, hogy mit is jelentenek ezek a szimbólumok, számok. Ajánlott cikkeket olvasni a témában, ugyanis sok értékes útmutató, leírás érhető el, amelyek segítenek jobban megérteni az egyes gumiabroncsok közötti különbségeket, és hatékonyabban tudjuk kiválasztani a következő garnitúrát. A terhelhetőségtől kezdve a méreten át a gyártási időpontig sok más adatot leolvashatunk az oldalfalról. 

Gumiabroncsok méret jelölése

Kezdjük a sort az egyik legfontosabbal, a méretmegjelöléssel. Vegyük alapul a 215/55 R16 91V méretet. Itt az első szám, esetünkben a 215 az abroncs szélességét adja meg milliméterben. Az 55 az oldalfal magasságának aránya a szélességhez képest, százalékban kifejezve. Az R a radiál szerkezetet jelöli, ma már szinte minden gumi ilyen. A 16 a felni átmérője collban, a 91 a terhelési index, ami meghatározza, hogy az abroncs mennyi súlyt bír el. A V pedig a sebességindex, azaz a maximális sebesség, amit még a gumiabroncs elvisel.

A méret mellett megtalálható a terhelési index is (a 91 a példában), de fontos, hogy ez a szám önmagában nem értelmezendő, hanem egy táblázatban található értékhez kapcsolódik. A 91-es index 615 kg terhelhetőséget jelent abroncsonként. A jármű össztömegéhez igazodva kell megfelelő paraméterű gumit választani. A sebességindexeknél a betűk szintén más-más sebességhatárokat jelölnek. A T 190 km/h, a H 210 km/h, a V 240 km/h és a W 270 km/h. Fontos, hogy a sebességindex megegyezzen a gépjármű végsebességével vagy meghaladja azt.

 

A gumiméretek jelentése rendkívül fontos választásnál. Azonban még olyan plusz paraméterekkel is találkozhatunk, amelyek szintén befolyásolhatják a végső döntést. Ilyen például a DOT-szám, ami az abroncs gyártási idejéről ad tájékoztatást. A DOT 1923 azt jelenti, hogy a gumi a 2023-as év 19. hetében készült. A gumiabroncsok lassan öregszenek, de 6 évnél régebbit már nem ajánlott újként felszerelni még akkor se, ha nem volt használva.

 

Mi a helyzet a szimbólumokkal?

 

A jelölések között van például hópehely 3 hegycsúccsal is, amit csak azoknál a téli gumiknál használnak, amelyek valódi, téli körülmények közötti teszteken estek át, így ezek jelentik a legmegbízhatóbb választást a fagyos hónapokban. Az M+S a “Mud and Snow” rövidítése. Ez egy alap téli vagy négy évszakos abroncs jelölése, de bizonyos esetekben nyári gumikon is megjelenhetnek ha a mintázatuk indokolja. Viszont az ilyen abroncs extrém körülmények között nem lesz a leghatékonyabb.

Három hegy csúcs és az M+S jelölés. Utóbbi nem mindig csak a téli és négy évszakos gumik sajátossága.

A TWI (Tread Wear Indicator) a kopásjelző, ami segít megállapítani, hogy mikor érdemes az abroncsot lecserélni. A futófelületen kis kiemelkedések formájában található, ha ezek szintbe kerülnek a mintázattal, akkor ideje új garnitúrát felszerelni. Fontos lehet még a forgási irány, ami egy nyíl formájában jelenik meg. Az aszimmetrikus vagy irányított mintázatú gumikon fogjuk elsősorban megtalálni. A szimmetrikus, de irányított mintázat esetén jelölik, hogy melyik oldal kerüljön befelé vagy kifelé.

Hasznos információk az oldalfalon

 

Elsőre talán bonyolultnak tűnhet, de érdemes megjegyezni, hogy az egyes jelölések, paraméterek pontosan mit is jelentenek. Webáruházunk kínálatában minden autóhoz megtalálhatod a megfelelő garnitúrát.

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel