Mennyire fontos a gumi gyártási ideje?

A gumi gyártási ideje sokszor a szükségesnél jóval nagyobb figyelmet kap. Vannak vásárlók, akik kifejezetten érzékenyek arra, hogy mennyire “friss” az adott abroncs. Valójában azonban egyáltalán nem kell tartani a régebbi gumiabroncsoktól sem. A kereskedők nem árusítanak olyan terméket, amivel nem biztonságos közlekedni.

 

Mit befolyásol a gumi gyártási ideje?

Érdemes a gumiabroncsokról bővebben olvasni, mivel számtalan fontos tényezőről tájékozódhatunk így. Természetesen a megfelelő garnitúra megtalálása nem egyszerű feladat. Több szempontot is figyelembe kell venni a vásárlás során, de valójában melyek azok, amik tényleg fontosak? A gumi gyártási ideje vajon ezek közé tartozik? Mindenkit megnyugtatunk: az esetek többségében nem annyira fontos, hogy mikor készült a gumiabroncs. Persze vannak körülmények, amikor nem mindegy, hogy mégis hány éves a gumi, de egy átlagos felhasználónak nem kell erre figyelni.

Minden garnitúra, amivel egy megbízható kereskedőnél találkozhatunk, alkalmas arra, hogy biztonságosan tudjunk közlekedni. A probléma akkor kezdődik, ha magánszemélytől vásárolunk. Nem feltétlenül kell minden esetben gyanakodni, de ilyen esetben már érdemes egy pillantást vetni a gumi gyártási idejére. Ehhez a DOT számot kell használni, amit az abroncs oldalfalán lehet megtalálni. A 2000 után gyártott termékeknél az azonosító négy számjegyből áll. Ennél régebbi gumival kereskedelmi forgalomban biztosan nem fogunk találkozni, maximum múzeumban vagy egy pince eldugott szegletében. 

 

Az azonosítót könnyű értelmezni: az első két szám hivatkozik az év hetére, a második kettő pedig az évre. A 1122 DOT szám azt jelenti, hogy a gumi gyártási ideje 2022. 11. hete. Ezzel már meg is vagyunk és pontosan tudjuk, mikor készült az abroncs. A kérdés valójában az, hogy mennyi idős lehet maximum a gumiabroncs? Mi az, amivel már vigyázni kell?

 

Mikor jár le a gumiabroncs szavatossága?

 

Természetesen nem olyan gyorsan, mint a zacskós tej vagy más élelmiszerek esetében, de ennek ellenére fontos az autógumi gyártási éve. Kereskedőknél leginkább akkor találkozhatunk “idősebb” abroncsokkal, ha a leárazott termékek között nézelődünk. Itt egyértelműen felhívják a figyelmünket arra, hogy nem a legfrissebb gumikat nézzük éppen. Ha magánszemélytől vásárolunk, nem hivatalos forrásból, akkor mindenképpen meg kell vizsgálni a DOT számot.

A gumiabroncs frissen gyártottnak minősül 3 éves korig. 5 éves abroncsra még lehet azt mondani, hogy új, ha szakszerűen tárolták. A felhasználhatóságából semmit sem veszít. Az élettartama 10 év, ami azt jelenti, hogy 10 évnél idősebb abroncsot már nem érdemes vásárolni biztonságtechnikai okok miatt. Ilyennel kereskedelmi forgalomban nem fogunk találkozni, de ha magánszemélytől vásárolunk, online térben, akkor jöhet velünk szembe jó néhány. 

 

A megfelelően tárolt 5 éves abroncs is ugyanolyan teljesítményt fog nyújtani, mint egy pár hónapos. Nem kell gyorsabb kopástól vagy más biztonsági kockázattól tartani. Sokszor spórolás miatt választanak a vásárlók idősebb abroncsokat. Ezzel nem kell teljesítményről, tapadásról lemondani, csupán a pénztárcánkat kímélhetjük vele.

Figyeljünk az abroncs állapotára!

A gumi gyártási ideje helyett sokkal fontosabb például a gumiabroncs felülete, profilmélysége. Ha nem megfelelően tárolták az abroncsot, az a külsején is meg fog látszani. Használt gumik esetében is körültekintőnek kell lenni, itt már sokadlagos szempont az, hogy mikor gyártották. Ha biztosra akarsz menni, válassz webáruházunk kínálatából új garnitúrát.

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel