Lassan előkerül a téli gumiabroncs: mire kell figyelni?

Lassan vége a nyárnak és közeledik az ősz. Szeptember-októberben akár egyik pillanatról képes megváltozni a időjárás, pár nap alatt beköszönthet a hideg idő. A legjobb, ha már most megnézzük a téli gumiabroncs állapotát, ugyanis ha új garnitúrára van szükség, azt még időben be kell szerezni.

 

A téli gumiabroncs kialakítása, állapota

Ma már a személyautó gumiabroncs beszerzése egyszerűen megoldható, de fontos, hogy tisztában legyünk azzal, pontosan mit is keresünk és mire kell figyelni akár a vásárlás, akár a meglévő garnitúra ellenőrzése során. Az autótulajdonosok többsége egy gumiszettet addig használ, amíg csak lehetséges, és még nincs látható vagy érezhető hátránya, problémája. Ez teljesen érthető a spórolás miatt, mivel egy minőségi gumiabroncs garnitúra beszerzése olykor eléggé meg tudja terhelni a pénztárcát.

 

Azonban arra is figyelni kell, hogy a takarékoskodás ne menjen a biztonság rovására. Meg lehet oldani okosan a téli gumiabroncs beszerzését úgy is, hogy megtartsuk a teljesítményt és a hatékonyságot menet közben. Ezért is ajánlatos így, nyár végén ellenőrizni a garázsban, pincében pihenő szettet, és még időben megrendelni az újat, ha szükséges.

Ennek előnye az, hogy most jelenleg nincs csúcsidőszak. Az autótulajdonosok többsége csak akkor ellenőrzi az abroncsokat, amikor már muszáj felszerelni őket. A legtöbben ilyenkor döbbennek rá, hogy új szettre van szükség, és már adják is le a rendelést. Nyár végén a téli gumiabroncs ára is kedvezőbb, ez a tökéletes időpont arra, hogy felkészüljünk a hideg hónapokra.

 

Természetesen felmerül a kérdés, hogy egyáltalán mit kell ellenőrizni? Az első lépés az, hogy megnézzük a kerekeket, hogy bármi külső sérülés található-e rajtuk. Ha felelevenítjük az emlékeket az előző télről és tudjuk, hogy már a szezon végén igencsak körülményes volt a vezetés, nagyobb volt a féktáv a megszokottnál vagy az abroncs nem működött megfelelően, akkor érdemes újat rendelni. Ha nem volt ilyen probléma és ránézésre nincs sérülés a gumin, jöhet a többi teendő.

 

A profilmélység és a fontosabb jellemzők ellenőrzése

Ez a meglévő és az új abroncsok esetében is fontos. Vannak olyan adatok is, amelyek kevésbé relevánsak, mint a gumi gyártási ideje. A profilmélységre törvényi előírások is vonatkoznak (1,6 milliméternél nem lehet kisebb). Ezt egy egyszerű eszközzel megmérhetjük, vagy meglátogathatunk egy szakembert is. Ha ennél alacsonyabb értéket kapunk, akkor egy új téli gumiabroncs beszerzése lesz a következő feladat. Ha a kopás nem vészes, minimális, jöhet a guminyomás ellenőrzése.

Ha az elmúlt hónapokban, amíg “pihent” a téli szett, túl sok levegő szökött ki az abroncsból, az is egyértelmű sérülésre utalhat. A kisebb lyukakat, karcokat még lehet korrigálni, de maximum még egy szezont, ha képes lesz kibírni a gumi. Ebben az esetben is jobb, ha nem kockáztatunk, annyit nem ér az egész spórolás, hogy ezzel a balesetek esélye megnövekedjen.

Mire figyeljünk új gumiabroncs vásárlása során?

Ha új garnitúrát vásárolunk, általában két választásunk van: ténylegesen új vagy használt abroncsokat kell venni. Mindkettőnek megvan az előnye és hátránya. Az új szett garantáltan megfelel minden elvárásnak, de a pénztárcát is jobban terheli. A használt abroncsok olcsóbbak, viszont itt mindenképpen ellenőrizni kell vásárlás előtt a profilmélységet, a kopás mértékét. Ez nagymértékben meghatározza azt, hogy mennyi ideig tudjuk még használni. Webáruházunk kínálatában minőségi abroncsok közül lehet válogatni, amelyek télen és nyáron is megfelelnek az elvárásoknak.

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel