Így történjen a gumi tárolása

A gumi tárolása egy fontos kérdés minden autótulajdonos számára. A fő cél, hogy hosszú távon megőrizzük az abroncs teljesítményét, minőségét, és garantáljuk a biztonságos felhasználást a következő szezonra. Ha viszont nem megfelelő körülmények között tároljuk a gumiabroncsokat, az több veszélyt is rejt magában. 

 

Miért fontos egyáltalán a gumi tárolása?

 

A gumiabroncsok olyan anyagokból készülnek, amelyek érzékenyek a környezeti hatásokra. A felépítésükről, kezelésükről és használatukról rengeteg útmutatót lehet olvasni, érdemes őket áttekinteni. Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen hőmérséklet, páratartalom mellett kell hónapokon keresztül “várakozniuk”, mire újra használatba vesszük az adott garnitúrát. A gumi anyaga az UV-sugárzásra és a vegyi anyagokra is rendkívül érzékeny. Ha ezeket figyelmen kívül hagyjuk, akkor gyorsabban fog elöregedni az abroncs, szélsőséges esetekben deformációk is megjelenhetnek.

Példák a helyes gumi tárolásra.

Egy ilyen abroncsot, ha felszerelünk, az nagymértékben befolyásolja negatív irányba a jármű biztonságos vezethetőségét. A megfelelő tárolással meghosszabbíthatjuk a gumi élettartamát. Megelőzhetjük a repedések kialakulását, illetve a deformációk miatt sem kell aggódni. Sokkal biztonságosabban tudunk közlekedni, megfelelő marad a tapadás és a gumi rugalmassága. 

 

Továbbá az sem elhanyagolható szempont, hogy az egész autó fenntartása, működtetése költséghatékonyabb lesz. Hosszabb ideig használhatunk egy garnitúrát, később kell pénzt költeni egy új szett beszerzésére. 

 

A gumi tárolása során több szempontra is figyelni kell. Tárolás előtt például érdemes egy alapos tisztításnak alávetni az abroncsokat. Távolítsunk el minden koszt, szennyeződést és olajat, amelyek károsíthatják a gumit. Mindenképpen száraz, hűvös helyet kell keresni a tároláshoz. A legjobb választás a garázs, a pince vagy a műhely, ahol a hőmérséklet stabil, nem éri közvetlen napfény az abroncsokat.

 

A páratartalmat sem árt ellenőrizni, hisz az is befolyásolja, hogy meddig jó egy új gumi. Ha felnivel együtt tároljuk az abroncsot, vízszintesen egymásra helyezve tegyük ezt meg. Ha felni nincs, akkor függőleges helyzetben kell lennie a guminak. Ebben az esetben időnként forgassuk el, hogy elkerüljük a deformációt.

 

Azonnal látszik, ha nem megfelelő körülmények között van az abroncs

 

Az UV-sugárzás és a hőmérséklet-ingadozás következtében a gumiabroncs rideggé válik és repedések jelennek meg rajta. A gumi tárolása során is rendszeresen ellenőrizni kell az állapotot. Ha deformációt, sérüléseket látunk az abroncs felületén annak ellenére, hogy nem használjuk, érdemes másik helyet keresni neki. Amikor pedig elérkezik az új szezon, feltétlenül vizsgáljuk át a tárolt szettet. Az oldalfalon és futófelületen kutassunk repedések után. Ha már tapintásra sem eléggé rugalmas, akkor elvesztette eredeti tulajdonságait. A guminyomást mindenképpen ellenőrizzük felszerelés előtt.

A régi gumiabroncsokon gyakran megfigyelhető a száraz repedezés (Dry Rot), ami miatt csökken a tapadás és növekszik a balesetveszély.

Távolítsuk el a tárolás során rárakódott port, szennyeződéseket még mielőtt felrakjuk. Ha pedig túlságosan is elhasználódott a hónapok alatt, megsérült, akkor semmiképpen se kockáztassunk, szerezzünk be egy teljesen új szettet, amivel garantáltan nem lesz problémánk. 

 

A gumiabroncs az egyik legfontosabb elem

 

A gumi az autó teljesítményére, kezelhetőségére, biztonságára és kényelmére is hatással van. Ezért is kell kiemelten figyelni az állapotára és mindent megtenni a tökéletes eredményért. Webáruházunk kínálatában minden autóhoz elérhető új garnitúra.

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel