Általában mikor jön el a gumicsere ideje?
Az autógumik állapota közvetlen hatással van a jármű biztonságára, irányíthatóságára és üzemanyag-fogyasztására. Ha a gumicsere ideje megfelelően van meghatározva, akkor nem kell a biztonsági kockázatok miatt aggódni. Fontos tudni, hogy minden gumiabroncs elhasználódik, megsérülhet, de némi odafigyeléssel a folyamatot lassítani lehet.
A gumicsere ideje minden szezonban eljön
Természetesen ha valaki a téli-nyári abroncsokat használja mindig a megfelelő szezonban, akkor évente legalább két olyan alkalom van, amikor az aktuális garnitúrát leszereli és a másikat rakja fel. Érdemes a témában bővebben olvasni. Magyarországon a szezonális gumicsere két időpontban ajánlott. Téli gumira akkor váltunk, ha a napi átlaghőmérséklet tartósan 7 Celsius-fok alá süllyed, ez általában október végén, november elején érkezik el. A nyári abroncsokat pedig akkor kell felszerelni, ha 7 Celsius-fok fölé emelkedik a mutató, ez március végével, április elejével bekövetkezhet, de májusra legkésőbb már mindenképpen a nyári változatot kell használni.

Téli gumiabroncsokat tartósan 7 Celsius fok felett már ajánlott cserélni.
A téli gumiabroncsok lágyabb keveréküknek köszönhetően jobban tapadnak hideg, nedves, havas úton, míg a nyáriak keményebb összetétele melegebb időben biztosít hatékonyabb teljesítményt, kisebb kopást és alacsonyabb gördülési ellenállást. Az abroncsok elhasználódása egy teljesen természetes folyamat. Még ha első ránézésre nem is tűnik rossznak, az anyagszerkezet idővel elöregszik, rideggé válik és elveszíti eredeti tapadóképességét. A gumicsere ideje akkor is eljön, ha a törvényileg minimális megengedett profilmélység személygépkocsik esetében 1,6 milliméter alá csökken. A szakértők szerint már a 3 milliméteres határnál indokolt a csere, téli abroncsnál pedig 4 milliméter ez a gyakorlati határ.

Ha az abroncsok profilmélysége eléri a kopásjelző “bütykök” magasságát, ideje a cserének!
A gumik felületén a kopásjelzők segítségével lehet még pontosabban meghatározni a váltás idejét. Természetesen a gumiabroncsok élettartama is fontos tényező a kérdésben. Általában 6-8 év után mindenképpen cserélni kell, még akkor is, ha a profilmélység szempontjából megfelelőnek tűnik az abroncs. Az UV-sugárzás, hőingadozás és a vegyszerek gyorsíthatják az öregedést, ezért is kell körültekintőnek lenni az autóápolás, karbantartás során.
A váratlan események is közbeszólhatnak
A gumicsere ideje akkor is közelebb jöhet, ha sérülés éri az abroncsot. Egy kátyú, járdaszegély, éles tárgyak vagy rossz minőségű útburkolat mind veszélyt jelentenek az állapotára. Az oldalfalon dudorok, repedések, vágások alakulhatnak ki. Ez különösen káros, mert a gumi szerkezeti épsége sérülhet, ami komoly defekthez is vezethet. A futófelületbe éles tárgyak, szegek, csavarok, üvegszilánkok fúródhatnak. Az is gyanús lehet, ha a gumi deformálódik és menet közben vibrációt, rázkódást érzünk.

Lehetséges szálszakadás jelei, mindenképp javasolt megnézetni gumis szakemberrel és cserélni szükség esetén.
Ezért is erősen ajánlott rendszeresen ellenőrizni az abroncsok állapotát, a kisebb sérüléseket időben felfedezni és kezelni. Ezzel meghosszabbítható a gumi élettartama, és a gumicsere ideje is később jöhet el.
A szezonális csere helyes elvégzése
Minden felszerelés után ellenőrizni kell a gyári értékeknek megfelelő nyomást, amit a jármű kézikönyve is előír. Ha nem megfelelő a nyomás, akkor a tapadás csökkenhet, a fogyasztás pedig növekedhet. A frissen felszerelt kerekek centrírozása is elengedhetetlen, hogy stabil, rázkódásmentes legyen a vezetés. A kerékcsavarokat mindig a megadott nyomatékkal kell meghúzni, se nem túl lazán, se nem túl erősen. Webáruházunk kínálatában egyszerűen megtalálhatod a megfelelő garnitúrát.