A kérdés,amit sose tudunk: a futómű beállítás mikor kell?
Az, hogy a futómű beállítás mikor kell, több tényezőtől is függ. Sajnos a legtöbb esetben azt tapasztaljuk, hogy a tulajdonosok már csak akkor mennek el a szerelőhöz, ha már megtörtént a baj és valami egyértelmű problémát éreznek vezetés közben. A legjobb megoldás valójában az, ha a megelőzésre helyezzük a hangsúlyt.
A futómű beállítás mikor kell és miért fontos?
A járművek karbantartásáról érdemes részletes útmutatókat olvasni. Sajnos sokszor még a tapasztalt autótulajdonosok is el tudnak követni olyan hibákat (általában figyelmetlenségből vagy nemtörődömségből), amelyeket pár egyszerű, gyors művelettel meg lehetne előzni. A futómű beállítás is ezek közé tartozik. Egy kis odafigyeléssel, tudatos karbantartással a problémák döntő többségét megelőzhetjük. Az első és egyik legfontosabb tanács, hogy évente ajánlott ellenőriztetni szakemberrel a futóművet. Van, hogy vezetés közben semmilyen problémát, furcsaságot nem érzékelünk, de a valóságban már komoly bajok vannak és az egyes alkatrészek már nem bírják sokáig.
Továbbá az sem mindegy, hogy kire bízzuk a feladatot. Otthon is elvégezhetünk alapvető ellenőrzéseket, de a legjobb, ha az egész művelet elvégzésére egy szakembert kérünk fel. A helytelen vagy el sem végzett futómű-beállítás komoly károkat okozhat a jármű több részein is, leginkább az abroncsoknál.
Az is előfordulhat, ha odafigyelünk az autóra műszakilag, akkor nem is kell a futóművel foglalkozni, de természetesen ez a ritkább eset. Általában külső hatásra következik be a probléma, például ha belehajtunk egy nagyobb kátyúba vagy padkának ütközünk. Ilyenkor a futómű beállítása megváltozik, amit elsőre sokszor nehéz észrevenni. De ha már azt tapasztaljuk, hogy egyenes úton haladva a jármű elengedett kormány mellett balra vagy jobbra húz, akkor minél hamarabb meg kell látogatni egy szakembert. Fontos, hogy hiteles szakemberhez menjünk. Míg a fényszóró beállítása otthon is megoldható, addig a futómű esetében nagy tapasztalatra és megfelelő szerszámokra van szükség. Ne kísérletezgessünk, mert azzal lehet, hogy még nagyobb kárt okozunk.
Rengeteg fejfájást okozhat a rosszul beállított futómű
Az is árulkodó jel lehet, ha kanyarodás után a kormány nem áll vissza középállásba. Ha a kormánymű vagy a felfüggesztés egyes elemeit cserélték, akkor is ajánlott a futómű beállítása. A nem egyenletesen kopó abroncsok jelentik az egyik legnagyobb veszélyt, mivel kanyarodás, nagyobb fékezés során lesodródhatunk az útról, ami komoly balesethez vezethet. Arra a kérdésre, hogy a futómű beállítására mikor van szükség, kétféle választ is adhatunk. A jobbik eset az, ha rendszeresen, konkrét időpontot kérve, évente legalább egyszer (általában tavasszal) elmegyünk ellenőriztetni a járművet. A téli kátyúk, nehéz körülmények alaposan megterhelik az autó futóművét, így még időben, a nyári szezon előtt elvégeztethetjük a szükséges beállításokat. A másik “megoldás”, ha már észrevesszük, hogy nem megfelelően működik a jármű. Ilyenkor minél hamarabb, szinte azonnal érdemes elmenni szerelőhöz.
Hogyan vigyük futómű beállításra az autót?
Ahhoz, hogy a szakemberek minőségi munkát tudjanak végezni, érdemes pár intézkedést megtenni. Például ne legyenek plusz súlyok a járműben. Minden felesleges holmit vegyünk ki a csomagtartóból. Egy tengelyen mindig egyforma méretű gumiabroncsok legyenek. Továbbá mindenképpen nézessük át az autót, mielőtt futómű beállításra megyünk. Ha kérdésed van, keress minket bizalommal, és az egész folyamatban segíteni fogunk.