A gyakran felmerülő kérdés: mit jelentenek a gumin a számok?

Az abroncs alaposabb vizsgálata során mindenkiben felmerül, hogy mégis mit jelentenek a gumin a számok? Vannak olyan jelzések, amelyek minden gumiabroncson megtalálhatóak. Minden autótulajdonos számára előnyös, ha tudja őket értelmezni, mivel ez jelenti a kiindulási alapot a következő garnitúra bevásárlásához. 

Mit jelentenek a gumin a számok? Melyek a legfontosabbak?

A gumiabroncsokról ajánlott részletesen olvasni, mivel számtalan változat közül lehet választani. Ha első alkalommal keresünk új garnitúrát, akkor valósággal el is tévedhetünk a hatalmas kínálatban. Egy adott autómodellhez is többféle gumiabroncs érhető el. Több olyan paraméter is van, amelyekre feltétlenül figyelni kell, és itt nem csak arra gondolunk, hogy az adott abroncs téli vagy nyári gumi-e. Szerencsére a legtöbb információ, amire a vásárláshoz szükségünk van, a gumiabroncs oldalfalán fel van tüntetve. Természetesen ehhez szükség van arra is, hogy pontosan tudjuk, melyik adat mit jelent.

Vegyük alapul az egyik leggyakoribb jelölést, amivel találkozhatunk vásárlás során: 205/55 R17 91V. Ezek nagyon fontos méretadatokat takarnak, amelyeket ismerni kell, ha a megfelelő abroncsot akarjuk beszerezni. Az első két szám (esetünkben 205/55) határozza meg az abroncs keresztmetszetét. A 205 a gumi külső és belső oldalfala közti nominális távolságot jelenti milliméterben. A második szám az arányszám: az abroncs szélessége és az oldalfal magassága közti arányt mutatja meg százalékosan. Ez a példában 55, ami azt jelenti, hogy az oldalfal magassága a gumi szélességének az 55%-a. A következő paraméter egy betűből és egy számból áll.

Az R betű mutatja meg, hogy a gumi belső szerkezete radiál. Ez azt jelenti, hogy a gumival felpréselt fémes és textil betétek alkotják a strapabíró és stabil futózónát. Ez a kialakítás kopásállóbb, és a gördülési ellenállásuk is alacsonyabb, ami kedvezőbb fogyasztást eredményez. A betű után következő szám hüvelyk/coll mértékegységben adja meg a tárcsaméretet, amire a gumiabroncs felszerelhető. Végül pedig ott van a maximális sebesség/terhelhetőség. A példánkban ez 91 V: a 91 a terhelhetőségi besorolása, A v pedig a sebességindex.

 

A gumiabroncs gyártási ideje

Az, hogy mennyire fontos a gyártási idő, egy külön kérdés azon belül, hogy mit jelentenek a gumin a számok. A DOT paraméter is fel van tüntetve a gumiabroncson, de általában a vásárlók sokkal nagyobb jelentőséget tulajdonítanak neki, mint amennyire szükség van. Az értelmezése nagyon egyszerű. Négy számjegyből áll, amiből az első kettő hivatkozik az év hetére, a másik kettő pedig az évre, amikor gyártották a gumiabroncsot. A 1223 DOT szám azt jelenti, hogy 2022. 12. hetében készítették az adott abroncsot. 

Egyedül akkor kell kiemelten figyelni a DOT számra, ha magánszemélytől és/vagy használt gumit vásárolunk. Ilyenkor a méret mellett feltétlenül vizsgáljuk meg, hogy hány éves az abroncs.

Mindenkit megnyugtatunk: kereskedőknél nem fogunk olyan gumival találkozni, ami már “túl öregnek” vagy lejárt szavatosságúnak számít. A gumiabroncs nem olyan, mint a tej, hogy viszonylag rövid időn belül megromlik. Egy 2-3 éves abroncs is ugyanolyan teljesítményt fog nyújtani, mint egy pár hónapos.

 

 

További jelölések az abroncson

A méret és a DOT szám mellett még szerepelhet a gumiabroncson a gyártási ország, a márkanév, a minta megnevezése, valamint futófelület-kopásjelzők is. Ha nem tudjuk, melyik lenne az ideális választás, nyugodtan kérjük ki szakember segítségét. Webáruházunk kínálatában minden autóhoz megtalálható a megfelelő abroncs.

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel